ČKRF » Museum Fotoateliér Seidel » Expozice a doprovodné aktivity

Expozice a doprovodné aktivity

Museum Fotoateliér Seidel Český Krumlov svým otevřením 5.6.2008 zpřístupnilo expozici v domě  č.p. 272 v Linecké ulici. Původní obytný dům fotografa G. Zimmera v domě č.p. 260 byl od otevření využit jako zázemí muzea s pokladnou, čekárnou a muzejním obchodem. Oba objekty jsou obklopeny jižní a severní zahradou, severní zahrada u vstupu je přístupná návštěvníkům a vybavena lavičkami pro příjemné čekání na prohlídku. V jižní zahradě je  původní garáž, využívaná jako zázemí muzea pro exteriérové akce.

Expozice v původním revitalizovaném secesním Fotoateliéru Seidel z roku 1905 (č.p. 272) je instalována ve dvou podlažích a na půdě domu. Návštěvníci mají k dispozici jednu návštěvní trasu, která je vede bytem majitele fotografického závodu a jeho provozními místnostmi. Sklepní prostory slouží jako multifunkční místnost přeměnitelná na kanceláře, badatelnu s knihovnou, přednáškovou místnost až po učebnu pro studentská kolokvia. Setkávají se zde příslušníci různých národů na jednáních o společných projektech napříč státy, zejména podél naší hranice. Toto nejnižší podlaží je doplněno malou kuchyňkou se šatnou zaměstnanců a sociálním zařízením s kotelnou pro vytápění domu.

Čekárna v domě č.p. 260 je vybavena velkoplošnou obrazovkou, na které jsou připraveny stovky místopisných fotografií z dílny Fotoateliéru Seidel. Zároveň je zde k dispozici počítač s připojením k fotobance Musea Fotoateliér Seidel na www.seidel.cz, kde mohou návštěvníci pod vedením vyškoleného personálu muzea prohlížet desítky tisíc dobových snímků.
Program muzea se stále rozvíjí. Běžné prohlídky ve skupinách jsou doplněné individuálními prohlídkami jednotlivců, kterým vyhovuje samostatné prohlížení sbírek v doprovodu audioprůvodce ve českém, německém, anglickém a ruském jazyce. Audioprůvodce lze využít i pro ty návštěvníky, kteří potřebují výklad ve znakové řeči.

Zejména pro děti a mládež je připravena speciální interaktivní prohlídka. V rámci této prohlídky je vyrobeno v temné komoře několik černobílých fotografií, píšeme tuší a perem pohlednici z muzea, hrajeme si s fotografiemi a mapou Šumavy. V ateliéru jsou vysvětleny na měchovém fotoaparátu zn. Globika principy fotografických přístrojů a fotografování.
Návštěvníci mohou využít nabídky zapůjčení retro-oblečení a nechat se vyfotografovat v původním ateliéru. Čtyřikrát do roka se o celém víkendu fotografuje s využitím původních i nových rekvizit.

Již tradičně se zejména na podzim konají divadelní prohlídky, kde Josef Seidel společně se svou manželkou Elizabetou provádí nevšedním způsobem návštěvníky muzea a stále se zlobí s jejich služebnou Gertou. O letních úplňcích jsou připraveny noční prohlídky a promítání fotografií na zahradě muzea. V rámci celostátních muzejních nocí jsou návštěvníci seznamováni s nočním muzeem. Podobně i o speciální Českokrumlovské muzejní noci v září v rámci programu Svatováclavských slavností.

Od otevření muzea se konají pravidelné přednášky vždy druhé úterý v lichý měsíc po 19.00 hodině. Mimo objekty muzea se Fotoateliér Seidel prezentuje na odborných seminářích, na výstavách a tyto výstavy aktivně připravuje. Museum je také vydavatelem kalendářů, pohlednic, map a knih.