ČKRF » Aktuálně » Rekordní počet návštěvníků v Museu Fotoateliér Sei

Rekordní počet návštěvníků v Museu Fotoateliér Seidel

úterý, 12. ledna 2016

fs_20150531_schiefweg_IMG_0140

Uplynulý rok byl pro museum skutečně rekordním, navštívilo ho celkem 11 765 osob. Museum je otevřeno již 8. rokem a návštěvnost překonala o 20 % dosud nejúspěšnější rok 2014.

Muzeum navštívila i řada významných osobností: první dáma ČR Ivana Zemanová, ministr kultury ČR Daniel Hermann, ministryně regionálního rozvoje ČR Karla Šlechtová, velvyslanec USA Andrew Schapiro, zpívající bratři Ebenové a sestry Havelkovy, herec Viktor Preiss, juniorští mistři světa v kanoistice z SK Vltava a ještě řada dalších zajímavých jmen a osobností.  

Ateliér se opět objevil v řadě velmi zajímavých reportáží domácích i zahraničních masmédií, kde svojí jedinečností jistě významně přispěl k propagaci Českého Krumlova.

Museum bylo přístupné nejen ve dne, ale celkem 5 x i v noci – při promítání fotografií v exteriéru za letního úplňku a v rámci akce „Muzejní noc“ a „Dny Evropského historického dědictví“. Návštěvnicky úspěšné bylo i otevření musea o vánocích.

Opět výrazně vzrostl zájem o oblíbené a úspěšné fotografování v ateliéru v dobových kostýmech, které v průběhu roku probíhá celkem v šesti tradičních víkendových termínech (a na objednávku i jindy). Fotilo se opět ale i mimo ateliér – např. na městském plese, na slavnosti Kouzelný Krumlov, v museu v bavorském Schiefwegu aj.

Pokračovali jsme i v tradici fotografování nově narozených krumlovských občánků, kteří svou první fotografii u Seidelů dostali jako dárek. Podobně pokračovalo i fotografování pamětníků u příležitosti jejich životního jubilea (např. pan Karel Podruh, paní Ruth Hálová).

Zůstala naplněná i tradice pravidelných tematických přednášek s tématy vycházejícími z bohatého dochovaného archivu fotografií. V roce 2015 to bylo opět 6 přednášek a prezentace proběhly i mimo museum např. v Deggendorfu či Ljubljani.

Program musea byl rozšířen o úzkou spolupráci se středními i vysokými školami v regionu.  Proběhlo 8 workshopů výroby fotografie, 1 víkendový kurz platinotypie a fotoateliér poskytl své prostory pro workshop pořádaný v rámci Open Air Foto Festivalu.

Byla realizována i řada projektů i mimo vlastní objekt musea, z nichž pro nás nejvýznamnější byla účast na výstavě Mysterium Šumava v Egon Schiele Art Centru. Zde bylo od dubna 2015 do konce ledna 2016 k vidění více než 250 fotografií Josefa a Františka Seidelových, což byla doposud zatím nejrozsáhlejší ucelená prezentace Seidelova fotografického díla. Druhou partnerskou výstavou byla prezentace Seidelova slovinského současníka – fotografa Josipa Pelikana v synagoze v srpnu a září 2015.

Šumavou v červenci znovu projel i speciální vlak „Josef Seidel“, bylo to letos již popáté - a tentokrát zamířil s exkurzí ke Schwarzenberskému kanálu. Pravidelně pak parní vlak „Josef Seidel“ vozil o prázdninových víkendech turisty z Černé v Pošumaví do Stožce. 

Věříme, že zájem návštěvníků o Fotoateliér Seidel potrvá i v roce 2016. Aktuální přehled akcí naleznete na www.seidel.cz.

 
Seidelfs_20150820_kanoisti_ckrumlov_mfs_IMG_0903IMG_0731_workshop_MG_3106_workshopIMG_4561_vernisáž Ruth Hálová foto Seidel