ČKRF » Aktuálně » Boleticko, krajina zapomenuté Šumavy

Boleticko, krajina zapomenuté Šumavy

středa, 8. září 2021

21090304_image_1

Novinka z edice Seidelova Šumava je tentokráte věnována Boleticku. Základem knihy jsou opět dobové fotografie z Fotoateliéru Seidel, jehož rozsáhlý a pečlivě vedený archiv je evropským unikátem. Po Lipensku, zimní Šumavě a Českém Krumlově přišlo nyní na řadu blízké Boleticko, které je až na výjimky běžně nepřístupnou krajinou. Díky nové knize ji můžete objevovat tak, jak vypadala před 100 lety.

Na starých fotografiích je zachycena podoba kraje pod Knížecím stolcem „zrcadlícím se“ v největším šumavském rybníku Olšina. Kraje, z něhož v minulosti hlásaly víru slavné kostely, kde se potkávala boží muka s vojenskými bunkry, Češi s Němci a s poválečnými dosídlenci. „V tomto podivuhodném území mezi Lipnem, Krumlovem a Prachaticemi zní ozvěna Švejkovy věty: ‚Co blázníte, dyť jsou tady lidi!‘ Byla pronesena tam, odkud se život skutečných obyvatel krátce předtím vytratil…“ píše v předmluvě Jindřich Špinar. Autorský tým doplňuje Zdena Mrázková a Petr Hudičák. Dobové snímky jsou doplněny současnými fotografiemi především od Kláry a Libora Sváčkových.

Součástí textů jsou vyprávění zdejších obyvatel, pamětníků, citace z německé literatury apod. Kniha provází nejen zaniklými obcemi a nepřístupnými lokalitami ukrytými za závorou vojenského újezdu, ale i širším okolím. Čtenáře zavede například i do blízkých Hořic, Slavkova, Kájova, Chvalšin, do Hodňova či na oblíbenou Olšinu.

více ...